پاسخ نویسنده «مرد دوهزار چهره» به انتقادات از بخش فوتبالی سریال

نویسنده بخش‌های ورزشی «مرد دوهزار چهره» به کارگردانی «مهران مدیری» به برخی انتقادات مطروحه درباره بخش فوتبالی سریال به اظهارنظر پرداخت. 

«امیر مهدی ژوله» نویسنده قسمت‌های فوتبالی سریال «مرد دوهزار چهره» درباره موضع‌گیری‌هایی که علیه سه قسمت مربوط به بخش فوتبال در سریال «مرد دوهزار چهره»، شد و واکنش‌هایی که نسبت به آن صورت گرفت،گفت: کسانی که خود درگیر فوتبال هستند و یا آن را پی‌گیری می‌کنند، می‌دانند که چنین مسائلی در فوتبال ما وجود دارد و بسیاری از این مشکلات علنی شده و مسائلی است که مخاطب نسبت به آنها آشنایی دارد و موارد عجیب و غریب یا نادری در این سریال طرح نشده است. 

وی افزود:بازخوردهایی که من از سوی دوستان مطبوعاتی‌ام و کارشناسان فوتبال و حتی دوستان فوتبالیستم از این بخش‌ها دارم، همه حکایت از رضایت آنها داشت و از این بخش خیلی خوششان آمده بود و معتقد بودند که کار نقدی که مطبوعات در مدت زمان بسیاری می‌توانستند در فوتبال جا بیاندازند، شما در سه قسمت ارائه دادید و نگرش آنها مثبت بود. 

ژوله در پاسخ به این سوال که موقعیت‌هایی که این مربی جعلی فوتبال در آنها قرار می گرفت و عکس‌العمل‌هایی که از خود نشان داد، منجر به بروز یکسری مصداق‌سازی‌ها در این حوزه شد و به‌ویژه اینکه در بین اهالی فوتبال و ورزشی‌نویسان پیامک‌هایی رد و بدل شد حاوی اینکه فلان دیالوگ و یا فلان موقعیت به فلانی اشاره داشت، شما از مصداق سازی در این حوزه نترسیدید؟تصریح کرد: اگر ما می‌خواستیم مصداق‌سازی کنیم، خیلی راحت‌تر ‌بودیم و مصادیقی بود که مردم آنها می‌شناختند و با آنها آشنا بودند و می‌شد با آنها اشاره و شوخی کرد و خیلی راحت با آنها کار کرد و اتفاقا کمدی آن هم بالاتر بود و خنده بیشتری هم می‌گرفت. منتهی ما از این کار به‌شدت پرهیز کردیم به دو دلیل. یکی اینکه در این صورت مخاطب محدودتر می‌شد و دیگر اینکه سریال تاریخ مصرف پیدا می‌کرد و امکان داشت مردم الان آن را ببینند و بخندند اما یک‌ماه دیگر جذاب به نظر نرسد. 

نویسنده بخش‌های ورزشی مجموعه «مرد دوهزار چهره» در ادامه گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: ضمن این که ما از همان اول قراری با «مهران مدیری» گذاشتیم که به خاطر اینکه مخاطبان‌مان محدود نشوند، خیلی کلی این مسایل را مطرح کنیم. چون مخاطبان سریال بسیار بیشتر از مخاطبان فوتبال هستند. درست است که فوتبال مخاطبان بسیاری دارد اما آنها هم‌پوشانی با یکدیگر ندارند و ما خواستیم که اشارات و نقدهای کلی داشته باشیم. 

وی عنوان داشت: حتی جاهایی که ممکن بود «مسعود شصت‌چی» در نقش مربی شبیه به فرد یا افرادی در حوزه فوتبال شود، به شدت پرهیز کردم. مثلا این مربی چون از خارج آمده بود امکان داشت که شبیه «افشین قطبی» به نظر بیاید. به همین دلیل ما در یک دیالوگ آوردیم که مربیان ما تا به حال القابی نظیر سلطان، ژنرال و امپراطور، داشته‌ایم، تو دوست داری چه لقبی داشته باشی؟ یعنی امپراطور فرد دیگری بود و لقب افشین قطبی بود و این مربی قلابی، آن نیست. 

ژوله در ادامه گفت: اما در جاهایی که مسعود شصت‌چی جو گیر می‌شد به ویژه در مصاحبه‌های مطبوعاتی‌اش، تا حدودی رفتارش شبیه برخی از مربیان بود و مثلا در جایی همه چیز را به شوخی برگزار می‌کند، جاهایی به زمین و آب و هوا و داوران حمله می‌کند و تحمل سوالات خبرنگاران را ندارد. در این بخش‌ها شاید مخاطبان شبیه‌اش را دیده باشند ولی بحث کاملا کلی بود.


«امیر مهدی ژوله» در پاسخ به این که سابقه شما در عرصه مطبوعات چقدر حامی شما در نگارش این بخش‌ها بود؟، تصریح کرد: من 20 سال است که مخاطب پر و پا قرص مطبوعات ورزشی هستم و از آن دوران که هفته‌نامه‌هایی نظیر البرز و فانوس و پهلوان و ... چاپ می‌شد پی‌گیر بودم تا آن دوره‌ای که ابرار ورزشی تنها روزنامه ورزشی بود. من تمام کلاس‌های دبیرستانم را دیر می‌رسیدم چون دنبال خریدن مطبوعات ورزشی بودم و در موارد بسیاری به خاطر خواندن بیش از اندازه مطبوعات ورزشی از کلاس اخراج می‌شدم. 

وی ادامه داد: کارم را هم از مطبوعات ورزشی آغاز کردم و در نشریاتی نظیر تماشاگران، جهان فوتبال، ایران ورزشی، جام جم، چلچراغ و ... را داشتم و طنز ورزشی نوشته‌ام، یادداشت تخصصی درباره فوتبال نوشته‌ام و حتی سر تمرین تیم‌ها حاضر شده‌ام و در حال حاضر نیز دوستان ورزشی نویس بسیاری دارم. اشاره به پدیده لمپنیزم و زیرآب‌زنی و غیره نیز خیلی عجیب نیست و اتفاقات فراگیری است که در زندگی می‌افتد و نمونه کوچک‌ترش در فوتبال نیز می‌افتد.

/ 0 نظر / 20 بازدید