عجیب‌ترین عناوین کتاب سال 2008

یک پروفسور آمریکایی که نویسنده بیش از 200 هزار جلد کتاب است، برنده جایزه عجیب‌ترین عنوان کتاب سال شد. او این جایزه را برای کتاب «دیدگاه جهان درباره محموله‌های 60 میلی گرمی پنیر نرم فرانسوی در سال 2009 – 2014» از آن خود کرد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، پروفسور فیلیپ ام.پارکر که نویسنده کتاب‌های متعددی است این جایزه را برای کتاب پرکشش خود درباره پنیر نرم فرانسوی و عنوان عجیب آن، به دست آورد.
«پارکر» که خود را «پر اثرترین نویسنده تاریخ در سیاره زمین» می‌نامد، با این کتاب در رقابتی جدی توانست پنج رقیب خود را پشت سر بگذارد.
پارکر که پروفسور مدیریت علوم در مدرسه تجارت فرانسه است، موفقیت خود در دست یافتن به این تعداد عنوان کتاب منتشر شده را در اختراع دستگاهی می‌داند که به جای او کتاب می نویسد و با جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز از طریق اینترنت، با همکاری نویسندگان، ویراستاران، هنرمندان گرافیک، تحلیل گران داده‌ها و مترجمان متعدد همکاری می‌کند.
نشریه بوک سلر که بنیانگزار این جایزه است، عنوان کتاب پروفسور پارکر را به عنوان عجیب‌ترین عنوان کتاب سال انگلستان برگزید. استفاده از واژه میلی گرم برای اندازه گیری بسته‌بندی‌ها از نظر هیات داوران بسیار عجیب بود. جالب این که این کتاب با قیمت 795 دلار منتشر شده است.
در این رای گیری که به صورت اینترنتی برگزار می‌شود، «فلسفه ماورا الطبیعه بابون» با 22 درصد در مقام دوم جای گرفت. مقام سوم هم از آن «مهار نظرخواهی درباره روده بزرگ» با 18 درصد آرا شد.
این جایزه که به عجیب‌ترین عنوان کتاب سال اهدا می‌شود، نخستین بار به وسیله گروه ناشران دیاگرام انگلستان در جریان نمایشگاه کتاب فرانکفورت در سال 1978 پایه‌گذاری شد و سپس نشریه بوک سلر به آن پیوست. پس از برگزیدن 6 کتاب در فهرست اولیه به وسیله هیات داوران، در مرحله نهایی با نظرخواهی اینترنتی، عجیب‌ترین عنوان انتخاب می‌شود.

/ 0 نظر / 20 بازدید