درگذشتگان سینمای ایران در سال 87

سینمای ایران در سالی که گذشت، تعدادی از هنرمندانش را از دست داد.

داوود اسدی، شاهرخ سخایی، اسماعیل داورفر، خسرو شکیبایی،احمد آقالو، فرهنگ معیری، جواد خدادادی، فرهاد خان‌محمدی، مهرداد فخیمی،رضا ارحام صدر،فریدون خوشابافرد و مهری مهرنیا، از جمله سینماگرانی بودند که در سال 87 به دیار باقی شتافتند.


* "داوود اسدی " در گذشت

داوود اسدی بازیگر سینما و تلویزیون ساعت دو بامداد - شنبه و در سومین روز از فروردین در سن 38سالگی بر اثر سکته قلبی در گذشت.

"ساعت خوش " نخستین تجربه تلویزیونی این هنرمند بود. مرحوم اسدی که پس از بازی در این مجموعه تلویزیونی به چهره ای شناخته شده برای بسیاری از بینندگان تلویزیونی و بخصوص جوانان تبدیل شده بود، طی سالهای اخیر کمتر به ایفای نقش در سریال‌ها پرداخت.
مرحوم اسدی همچنین در سه فیلم "سرحد "، "مادرم گیسو " و "دیدار " بازی کرده است.
 
* در گذشت "شاهرخ سخایی " هنرمند عکاس

شاهرخ سخایی عکاس سینما ، شنبه ، سوم فروردین ماه بر اثر عارضه قلبی در سن 55 سالگی در گذشت . شاهرخ سخایی فارغ التحصیل دوره دو ساله‌ عکاسی آمریکا ، پیشتر مسوولیت کارگاه عکس و آرشیو هنرمندان بنیاد فارابی و همچنین کارگاه عکس و اسلاید آرشیو موزه شهدا را برعهده داشته است. از دیگر فعالیت‌های عکاسی او می‌توان به فیلم‌های مادیان، عروس حلبچه، دو فیلم با یک بلیط، نقش عشق، دادستان، جنگ نفتکش‌ها، مرسدس، مرد عوضی و میهمان مامان ، اشاره کرد.

پیکر آن مرحوم ساعت 10 صبح دوشنبه، پنجم فروردین ماه ، از مقابل منزلش تشییع و در قطعه‌ هنرمندان بهش زهرا (س) به خاک سپرده ‌شد.
 
* "اسماعیل داورفر " درگذشت

"اسماعیل داورفر " یکی از پیشکسوتان عرصه بازیگری در سینما، تئاتر و تلویزیون صبح روز 14 اردیبهشت ماه درگذشت.

مرحوم "داور‌فر " امروز در سن 76 سالگی بر اثر سرطان درگذشت. او بازی در تئاتر را از سال 1335 و همچنین بازی در سینما را از سال 1348 با فیلم "گاو " به کارگردانی "داریوش مهرجویی " شروع کرد.

از جمله کارهای او در سینما می‌توان به تعطیلات تابستانی (1374)، تحفه هند (1373)، روزهای خوب زندگی (1373)، مهریه بی بی (1373)، پادزهر (1372)، عیالوار (1371)، آقای بخشدار (1370)، زیر بامهای شهر (1368)، افسون (1367)، لنگرگاه (1367)، وکیل اول (1365)، تاتوره (1363)، سرایدار (1355)، غبار نشینها (1353)، صادق کرده (1351) و آقای هالو اشاره کرد.

پیکر مرحوم "اسماعیل داورفر " 17 اردیبهشت از مقابل تالار وحدت تشییع شد.
 
* درگذشت "فرهنگ معیری " چهره‌پرداز ایرانی

"فرهنگ معیری " طراح چهره‌پردازی پیشکسوت ایرانی صبح امروز درگذشت.
این چهره‌پرداز ایرانی سینما و تئاتر ساعت 8 صبح روز 21 اردیبهشت بر اثر سکته قلبی دارفانی را وداع گفت.

فرهنگ معیری سال 1322 در شهر مرند متولد شد. وی عضو گروه چهره‌پردازان سیمای جمهوری اسلامی و مدیر آموزشگاه چهره پردازی "آینه در آینه " بوده است.

طراحی چهره‌پردازی فیلم‌هایی چون اشک سرما، رخساره،سگ کشی، افعی، نقش عشق، سفر عشق، سرزمین آرزوها، شناسایی، اتاق یک، پرواز در شب، مادیان، رخساره توسط وی انجام شده است.

او همچنین طراح چهره‌پردازی فیلم‌هایی چون مسافران، شاید وقتی دیگر، شکار، کانی مانگا ، باشو غریبه کوچک، طلسم،خانه عنکبوت،نقطه ضعف،اشباح،خط قرمز، چریکه تارا، سفر سنگ و کلاغ بوده است.

"گناه من "(مهرشاد کارخانی) از آخرین کارهای مرحوم معیری به شمار می‌رود.
 
* "وحید مجتهدی " سینمادار درگذشت

مراسم تشییع پیکر "وحید مجتهدی " مدیرسینما اروپا درگ روز نهم تیرماه او از مقابل "خانه سینما " به سمت بهشت زهرا(س) برگزار شد.

"مجتهدی " که هنگام فوت 62 سال سن داشته، مدیر و صاحب سینما اروپا بوده است. "
"وحید مجتهدی " پسر "جمال مجتهدی " از قدیمی‌ترین سینماداران و تهیه‌کنندگان سینمای ایران است که دو ماه قبل دارفانی را وداع گفت.

وی به دلیل سکته قلبی دارفانی را وداع گفت.
 
* درگذشت "خسرو شکیبایی "

"خسرو شکیبایی " بازیگر محبوب سینما، تئاتر و تلویزیون پس از دوره ای جدال با بیماری و مرگ، صبح روز جمعه 28تیرماه در سن 64 سالگی در تهران درگذشت تا کارنامه یکی از هنرپیشگان نامدار معاصر ایران برای همیشه بسته شود.

پیکر این هنرمند بزرگ روز یکشنبه 30 تیرماه و با بدرقه میلیونی مردم از مقابل تالار وحدت به سوی قطعه هنرمندان تشییع شد.

او برای فیلم‌های "یکبار برای همیشه "، "سایه به سایه " و "کاغذ بی خط " نامزد دریافت سیمرغ بلورین بوده است. خط قرمز، دادشاه، صاعقه، رابطه، دزد و نویسنده، ترن، شکار، هامون، عبور از غبار، ابلیس، جستجو در جزیره، سارا، پرواز را بخاطر بسپار ، یکبار برای همیشه، بلوف، کیمیا، پری ، درد مشترک ، لژیون ، سایه به سایه، خواهران غریب، سرزمین خورشید، عاشقانه ، روانی، زندگی ، دختردایی گمشده، میکس، دختری بنام تندر، کاغذ بی‌خط ، مزاحم، اثیری، صبحانه برای دو نفر، ازدواج صورتی، سالاد فصل ، حکم، ستاره‌ها ، عروسک فرنگی، چه کسی امیر را کشت؟، دلشکسته، دوشیزه باران، حیران، از جمله کارهای سینمایی وی بوده‌اند.

آخرین حضور شکیبایی در برابر دوربین، در جریان دومین جشن کانون منتقدان سینما بود که وی در آن به عنوان یکی از برترین بازیگران سی سال سینمای پس از انقلاب مورد تجلیل قرار گرفت و جایزه دریافت کرد.
 
*‌‌‌ درگذشت دستیار فیلمبردار با سابقه سینمای ایران

احمد ابراهیمی، دستیار فیلمبردار باسابقه سینمای ایران روز 10 مرداد ماه به علت نارسایی قلبی درگذشت.

وی از جمله دستیاران فیلمبردار باسابقه سینمای ایران متولد سال 1323 بود و کار خود را در سال 1339 با فیلم "چشمه عشاق " ساخته احمد صباحی به عنوان دستیار فیلمبردار شروع کرد و طی سال‌های قبل و بعد از انقلاب اسلامی یکی از فعال‌ترین دستیاران فیلمبردار در سینمای ایران بود.
 
* "رضا آقاربی " بازیگر سینما و تلویزیون درگذشت

"رضا آقاربی " بازیگر سینما و تلویزیون در سن 50 سالگی به دلیل ایست قلبی دارفانی را وداع گفت.

این بازیگر که سریال‌های "مختارنامه " و "یوسف پیامبر " از آخرین فعالیت‌های وی به شمار می‌روند، صبح روز پنجشنبه 17 مرداد، هنگام ورزش صبحگاهی در پارک نزدیک محل سکونت خود، دچار حمله قلبی شد و جان به جان آفرین تسلیم کرد.

بنا بر این گزارش، رضا آقاربی متولد 1337 تهران، فعالیت هنری خود را سال 1360 با تئاتر آغاز کرد. بازی در فیلم "پرچمدار " به کارگردانی شهریار بحرانی نخستین تجربه سینمایی اوست.
حماسه دره شیلر، خانه ای مثل شهر، عروس حلبچه، دو همسفر و دایره سرخ از کارهای بلند سینمایی وی بودند.

مراسم تشییع جنازه "رضا آقاربی " رأس ساعت 9 صبح روز یکشنبه 20 مرداد، از مقابل خانه هنرمندان به‌سوی قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) برگزار شد.
 
* "مهرداد فخیمی " فیلمبردار سینمای ایران درگذشت

"مهرداد فخیمی " فیلمبردار با سابقه سینمای ایران در سن 69 سالگی در منزلش درگذشت.

فخیمی که از مدت‌ها پیش از بیماری سرطان ریه رنج می‌برد و تا دو روز نیز در بیمارستان بستری بود، سرانجام صبح روز 23 مرداد بر اثر عوارض این بیماری در منزل خودش چشم از جهان فرو بست.

مهرداد فخیمی متولد 1318 تهران، فارغ‌التحصیل فیلمبرداری از آلمان بود و فعالیت هنری را با ساخت فیلم‌های کوتاه همانند "جام حسنلو "، "نان و کوچه "، "اربعین " و ... آغاز و سینمای حرفه‌ای را سال 1353 با فیلمبرداری فیلم "غریبه و مه " به کارگردانی بهرام بیضایی تجربه کرد.

حاجی واشنگتن، مرگ یزدگرد، پاییزان، چریکه تارا، کلاغ ،مسافران،کمال الملک،وکیل اول و سریال هزاردستان از جمله کارهای به یاد ماندنی این هنرمند فقید است.

وی در دهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری برای فیلم "مسافران " شد و سال 65 نیز نامزد دریافت این جایزه برای فیلم "ناخدا خورشید "شده بود.همچنین بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر با بزرگداشت این فیلمبردار همراه بود که در آن جشنواره آثار شاخص وی به نمایش در آمد.

"چه کسی امیر را کشت "آخرین فعالیت سینمایی مرحوم فخیمی بود.

تشییع پیکر این هنرمند ساعت 9صبح روز 24 مردادماه از مقابل خانه سینما به سوی قطعه هنرمندان بهشت زهرا انجام خواهد شد.
 
* «جواد خدادادی» در پی بیماری قلبی درگذشت

جواد خدادادی به که دلیل عارضه قلبی در بیمارستانی در آلمان بستری شده بود، چهارم شهریور درگذشت و در کشور آلمان به خاک سپرده شد.

بازیگر نقش ابوذر در سریال امام‌علی(ع) چندی پیش به دلیل عارضه قلبی در بیمارستانی واقع در دورتموند بستری شده بود.

بازیگر سریال آینه که 8سال پیش برای مداوای بیماری همسرش به آلمان رفته بود، بهار امسال به ایران بازگشت و تصمیم به ادامه فعالیت در عرصه هنر گرفت اما به دلیل حاد شدن ناراحتی قلبی خود به آلمان بازگشت.
 
* «فرهاد خان‌محمدی» بازیگر سینما و تلویزیون درگذشت

خبرگزاری فارس: «فرهاد خان‌محمدی» بازیگر سینما و تلویزیون در سن 64 سالگی درگذشت.
این بازیگر ساعت 13 بعد از ظهر 29 شهریور به دلیل ایست قلبی در بیمارستان رسول اکرم در گذشت.

بنا بر این گزارش، تشییع پیکر این بازیگر سینما و تلویزیون ساعت 10 صبح روز یکشنبه 31 شهریور از مقابل خانه سینما به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) برپا شد.

وی در همدان متولد شد. تحصیلات ابتدایی را تا اخذ گواهینامه هشتم در همدان بود. سپس در سال 1338 همراه خانواده به تهران آمد. مدتی مشغول کارهای فنی بود و چندین سال در ارتش بعنوان افسر ارشد کار کرد. بعد از آن درسال 1347 وارد عرصه سینما شد.

«فرهاد خان‌محمدی» متولد 1323 بود و بیش از 4 دهه فعالیت داشته است که شاخص‌ترین آنها دو مجموعه تلویزیونی «سربداران» و «کاراگاه علوی» یک و دو بوده است.

واکنش پنجم، مسافر ری، مومیایی3 ، معجزه خنده، آخرین بندر، افعی، پرده آخر، ریحانه، ساوالان، هامون و سرب از دیگر کارهای سینمایی خان‌محمدی بوده‌اند.
 
* درگذشت "خسرو تسلیمی " تهیه‌کننده و مدیرتولید سینما

"خسرو تسلیمی " تهیه‌کننده و مدیرتولید سینمای ایران 19 آبان‌ماه در 83 سالگی به علت سکته قلبی درگذشت.

سیروس تسلیمی تهیه‌کننده سینما و پسر این سینماگر گفت: ساعت 2 بامداد امروز حال پدر وخیم شد و او را به بیمارستان امام خمینی کرج بردیم که بعد از مدتی به دلیل سکته قلبی درگذشت.

مراسم تشییع پیکر وی21 آبان ماه ساعت 10 صبح از مقابل خانه سینما انجام شد.
تسلیمی همسر منیره آخوندنیا (منیره تسلیمی)بازیگر تئاتر، پدر سیروس تسلیمی (تهیه کننده و نویسنده) و سوسن تسلیمی (بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما) است.
از آخرین کارهای او به عنوان مدیرتولید می‌توان به کیش و مات، ازدواج صورتی، الهه زیگورات و بی‌همتا اشاره کرد.

زمان از دست رفته، عبور از غبار، پرنده کوچک خوشبختی ، شاید وقتی دیگر و کفش‌های میرزانوروز از دیگر کارهای تسلیمی به عنوان مدیر تولید در سال‌های پس از انقلاب است.
 
* "احمد آقالو " در گذشت

"احمد آقالو " بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون امروز پس از یک دوره بیماری به علت سرطان درگذشت.

در سال‌های اخیر به دلیل شدت بیماری، این هنرمند دیگر در برنامه‌های تلویزیون شرکت نمی‌کرد و بیشتر در اجرای برنامه‌های رادیویی فعالیت می‌کرد.

احمد آقالو متولد 1328 قزوین، فارغ التحصیل تئاتر از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. وی فعالیت هنری را پس از گذراندن دوره شش ماهه بازیگری در هنرستان آزاد هنرپیشگی دانشکده هنرهای دراماتیک آغاز کرد.

بازی در فیلم "دادشاه " به کارگردانی حبیب کاوش نخستین تجربه سینمایی اوست. از دیگر فعالیت‌های آقالو می‌توان به دوبلاژ، رادیو، بازی در تئاتر و مجموعه‌های مختلف تلویزیونی اشاره کرد.
 
* درگذشت نابهنگام یکی از اعضای انجمن فیلم کوتاه

امید الله‌داد از اعضای انجمن فیلم کوتاه ایران دوم آذر ماه بر اثر ایست قلبی در سن 29 سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

مرحوم‌ الله‌داد از اعضای تهیه کننده انجمن بود که فیلم‌های کوتاه بسیاری چون : طوفان سنجاقک (شهرام مکری)، خوره (سعید حبیبی)، تمام دغدغه‌های من (سپهر سپحانی) و چندین کار کوتاه دیگر را تهیه کرده بود.

وی همچنین از اعضای فعال انجمن بود و بسیاری از کارهای تبلیغاتی و انتشاراتی انجمن در دفتر وی "مثلث زرد " انجام می‌شد.

پیکر وی رسوم آذرماه تشیع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.
 
* درگذشت "رضا ارحام صدر " کمدین تئاتر و سینما

رضا ارحام صدر عصر روز یکشنبه 24 آذر ماه در منزل مسکونی خود در شهر اصفهان در 85 سالگی از دنیا رفت.

رضا ارحام صدر بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینما اردیبهشت ماه 1302 در محله پاقلعه‌ بخش 4 اصفهان متولد شد و فعالیت هنری خود را از سال 1326 و بازی در تئاتر آغاز کرده و در واقع از پایه‌گذاران تئاتر در اصفهان محسوب می‌شود.

او همچنین در سال 1336 با فیلم "شب نشینی در جهنم " وارد سینما شد و سپس در فیلم‌هایی چون "علی واکسی "، "ستاره‌ای چشمک زد "، "مردان خشن "، "جعفرخان از فرنگ برگشته "، "نصف جهان " و "افسانه شهر لاجوردی " بازی کرد.

از نمایش‌های او نیز می‌توان به "رفیق‌ناجنس "، "بوقلمون‌ها "، "کدام یک از دو "، "دلقک‌ها "، "وادنگ "، "خروس بی‌محل " و... اشاره کرد.

آخرین فعالیت سینمایی این بازیگر که به دلیل کهولت سن کم‌کار بود، به فیلم ویدیویی "درسا " محسن دامادی در سال 84 برمی‌گردد.
 
* درگذشت "فریدون خوشابافرد " صدابردار باسابقه سینمای ایران

"فریدون خوشابافرد " صداگذار و صدابردار با سابقه سینمای ایران روز جمعه 10 بهمن ماه بر اثر سکته قلبی در گذشت.

"فریدون خوشابافرد " صداگذار فیلم‌هایی نظیر "تک درخت‌ها "، "تلافی "، "قتل آنلاین " و "انتخاب " در سن 65 سالگی و بر اثر سکته قلبی درگذشت.

مرحوم "فریدون خوشابافرد " کار در سینما را با صدابرداری استودیو "آقای هیروگلیف " به کارگردانی غلامعلی عرفان شروع کرد و آخرین کار به نمایش درآمده، از وی فیلم سینمایی "تلافی " بود که کار صداگذاری آن را بر عهده داشت.

مراسم تشییع پیکر این هنرمند فقید رأس ساعت 10 صبح روز یکشنبه 13 بهمن ماه از مقابل "خانه سینما " برگزار شد.
 
* "مهری مهرنیا " درگذشت

مهری مهرنیا بازیگر قدیمی این بازیگر قدیمی سینما، تئاتر و تلویزیون روز 29 بهمن‌ماه پس از مدت‌ها بیماری در بیمارستان باهنر تهران دارفانی را وداع گفت.

مراسم تشییع پیکر این هنرمند ساعت 10 صبح روز یکشنبه 4 اسفند ماه از مقابل خانه سینما و به سمت قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا (س) برگزار ‌شد.

آخرین نقش‌آفرینی "مهری مهرنیا " بازی در فیلم‌ "ازدواج به سبک ایرانی "(حسن فتحی) بوده است.

/ 0 نظر / 23 بازدید