هرآنچه که در مورد مراسم اسکار نمی‌دانستید!

**رکورد پیرترین بازیگر مرد برنده اسکار، متعلق به «هنری فوندا» است که سال ‌١٩٨١ در سن ‌٧۶ سالگی برای فیلم «در برکه طلایی» موفق به کسب اسکار شد. «جان وین»، بازیگر مطرح هالیوود نیز که در سن ‌۶٢ سالگی برای فیلم «True Grit» جایزه اسکار گرفت، رتبه دوم را در اختیار دارد. «پل نیومن»، «جک نیکلسون»، «پیتر فینچ» و «آنتونی هاپکینز» دیگر رکوردداران این عرصه هستند. 

**رکورد جوان‌ترین بازیگر مرد برنده اسکار، در اختیار «آدرین برودی» است که سال ‌٢٠٠٢ برای فیلم «پیانیست» توانست جایزه اسکار را در سن ‌٢٩ سالگی کسب کند. «مارلون براندو» و «نیکلاس کیج» نیز در این فهرست حضور دارند. 

**پیرترین برنده جایزه افتخاری اسکار هم «مارینا لوی» است که در سال ‌١٩٩٠ در سن ‌٨۵ سالگی این جایزه را کسب کرد. «چارلی چاپلین»، کمدین بزرگ سینما هم سال ‌١٨٨٩ در سن ‌٨٢ سالگی توانسته بود اسکار افتخاری را به‌دست آورد. 
رکوردهای جاودانه در ‌٨٠ سال برگزاری جوایز اسکار، تنها به پیرترین و جوان‌ترین‌ها محدود نمی‌شود. بازیگران و کارگردانانی که با تداوم درخشش خود، توانسته‌اند بیش از یک دهه، پای ثابت کسب نامزدی و حتی جوایز اسکار شوند، در ذهن علاقه‌مندان به سینما باقی خواهند ماند. 

**نمونه بارز این بازیگران، «مریل استریپ» است که امسال با فیلم «تردید» توانست برای پانزدهمین‌بار نامزد بهترین بازیگر زن شود و رکوردی بی‌نظیر را به ثبت برساند. او طی این سال‌ها، دو بار در سال‌های ‌١٩٧٩ (بازیگر مکمل زن) و ‌١٩٨٢ (نقش اول) جایزه اسکار را کسب کرده است. 

**در میان بازیگران مرد نیز «جک نیلکسون» با ‌١٢ بار نامزدی، رکورددار بی‌رقیب است. از این تعداد نامزدی، او دو بار اسکار بهترین بازیگر نقش اول (‌١٩٩٧ و ‌١٩٧۵) و یکبار اسکار نقش مکمل مرد (‌١٩٨٣) را دریافت کرد. 

**از دیگر رکوردداران جوایز اسکار، می‌توان از «جیسون روبردز» نام برد که در سال ‌١٩٧٧ اولین بازیگری نام گرفت که طی دو سال متوالی، (‌١٩٧٧ و ‌١٩٧۶) جایزه اسکار بهترین نقش مکمل مرد را کسب کرد که البته این رکورد همچنان در اختیار اوست. 

**رکورد بیشترین تعداد جوایز اسکار که تاکنون به یک فیلم تعلق گرفته، برای اولین‌بار «بن هور» در سال ‌١٩۵٩ به‌دست آورد که توانست ‌١١ جایزه اسکار را کسب کند. این رکورد در سال ‌١٩٩٧، توسط فیلم «تایتانیک» و در سال ‌٢٠٠٣ توسط «ارباب حلقه‌ها؛ بازگشت پادشاه» تکرار شد. 

**بیشترین تعداد نامزدی یک فیلم در بخش‌های مختلف جوایز اسکار، ‌مربوط به سال ‌١٩۵٠ است که فیلم «همه‌چیز درباره ایو» توانست در ‌١۴ بخش نامزد جوایز اسکار شود. این رکورد را «تایتانیک» در سال ‌١٩٩٧ تکرار کرد. البته امسال هم «ماجرای عجیب بنجامین باتن» در ‌١٣ رشته نامزد جوایز شده است. 

**فیلم «ارباب حلقه‌ها؛ بازگشت پادشاه» رکورد بی‌نظیر دیگری نیز در اختیار دارد. این فیلم در سال ‌٢٠٠٣ در تمامی ‌١١ بخشی که نامزد جوایز اسکار شده بود، ‌جوایز را به‌دست آورد و تاکنون رکورد آن شکسته نشده است. 

**اولین و تنها بازیگری که توانست هم‌زمان در یک سال در دو بخش بهترین بازیگر نقش اول و نقش مکمل نامزد شود، «باری فیتزجرالد» بود که در سال ‌١٩۴۴ برای «Going My Way» توانست این افتخار را کسب کند. هرچند او تنها در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جایزه اسکار را کسب کرد. 

*اولین فیلم‌سازی که توانست طی دو سال متوالی،‌ جایزه اسکار بهترین کارگردانی را کسب کند، «‌جان فورد» بود که در سال ‌١٩۴٠ برای «خوشه‌های خشم» و در سال ‌١٩۴١ برای «دره من چه سبز بود» اسکار بهترین کارگردانی را کسب کرد. البته «جان مالکویویچ» در سال‌های ‌١٩۴٩ و ‌١٩۵٠ این رکورد را تکرار کرد. 

**در میان تمامی کارگردانانی که کسب اسکار را تجربه کرده‌اند، «فدریکو فلینی»، کارگردان بلندآوازه ایتالیایی توانست چهاربار جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی را کسب کند و از این حیث همچنان رکورددار است. 
وی در سال‌های ‌١٩۵۶ برای «جاده»، ‌١٩۵٧ برای «شب‌های کابیریا»، ‌١٩۶٣ برای «هشت‌ونیم» و در سال ‌١٩٧۴ برای «آمارکورد» چهار اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی را برای سینمای ایتالیا به‌همراه آورد. 
 
با وجود گذشت ‌٨٠ سال از برگزاری جوایز اسکار، این رویداد سینمایی همچنان جذاب‌ترین مراسم اعطای جوایز فیلم در جهان است که میلیون‌ها بیننده هرساله انتظار آن را می‌کشند. باید تا ‌٢٢ فوریه منتظر ماند تا برندگان هشتادویکمین دوره‌ این جوایز مشخص شوند؛ هرچند به‌نظر نمی‌رسد رکوردهای به‌جای مانده از ادوار قبل، تا سال‌ها شکسته شوند.

/ 0 نظر / 24 بازدید