لپ تاپ 20 دلاری هندی ها

کامپیوتر 20 دلاری هند سرانجام به بازار معرفی شد و در حالی که سوالات فراوانی در مورد احتمال تولید آن با این قیمت مطرح بود، مقامات مسؤول اعلام کردند این لپ‌تاپ که Sakshat نام گرفته است، شش ماه پس از آنکه به تولید انبوه برسد با قیمت 10 دلار فروخته خواهد شد.
لپ‌تاپ Sakshat که در شهر تیروپاتی هند به نمایش درآمد، 2 گیگابایت حافظه دارد که به گفته شرکت سازنده قابلیت ارتقا دارد.

این کامپیوتر قابل‌حمل از شبکه بی‌سیم Wi-Fi و Ethernet پشتیبانی کرده و تنها 2 وات انرژی را مصرف می‌کند. از زمان تولید لپ‌تاپ جدید هندی‌ها که با همکاری دولت، دانشگاه‌ها و مراکز بازرگانی راغب تولید شد، چندین ماه می‌گذرد.

"آر.پی آگراوال"(R.P Agrawal) که میدریت طرح Sakshat را در مرکز تحصیلات عالیه هند برعهده دارد، گفت: «آزمایش‌های فراوانی که روی این لپ‌تاپ انجام شده نشان می‌دهد که این کامپیوتر قابل‌حمل به خوبی کار می‌کند. زمانی که این آزمایش‌ها به پایان برسد، این کامپیوترها به صورت گسترده وارد بازار می‌شود. دوره زمانی که ما در نظر گرفتیم این است که این لپ‌تاپ ظرف 6 ماه وارد بازار شود».

استاندارد لپ‌تاپ‌های ارزان‌قیمت برمبنای مدل OX "موسسه هر کودک یک لپ‌تاپ" مطرح شد که این لپ‌تاپ با قیمت 188 دلار تولید می‌شود. موسسه OLPC طرح عرضه لپ‌تاپ‌های ارزان‌قیمت را برای کودکان فقیر در سراسر دنیا مطرح کرد."نیکلاس نگروپونته"(Nicholas Negroponte) موسس این مرکز در بهار گذشته مدلی از این لپ‌تاپ‌های ارزان‌قیمت را عرضه کرده بود که XO 2.0 نام داشت و با قیمت 75 دلار فروخته شد.

/ 0 نظر / 12 بازدید