بهنام علمشاهی : بهترینم چون آلبومم پرفروش‌ترین بوده است

● در خصوص آلبوم‌تان کمی برایمان صحبت می‌کنید؟ اصلا چطور شد که مجوز گرفتید؟


▪ من بعد از آغاز سال ۸۷ به ارشاد رفتم و ممنوعیت یک ساله من به دلیل پخش کلیپ‌ها به اتمام رسیده بود و دیگر با هیچ شبکه‌ ماهواره‌ای قرارداد نداشتم. توانستم پس از سپری شدن این زمان آلبوم را روانه بازار کنم. آهنگساز آلبوم «نیستی تو» سعید حسین بود و ترانه‌سرایی آن را هم میلاد آزادفر برعهده داشت کار هم تاکنون بسیار خوب جواب داده است و در میان آلبوم‌های پرفروش قرار دارد و می‌توان گفت پس از عید پرفروش‌ترین کار بوده است.

● از آلبوم «نیستی تو» راضی بودید؟


▪ این سومین آلبوم من بود که به بازار می‌آمد نسبت به کارهای قبلی از این آلبوم خیلی راضی‌تر بودم و یک تغییرات اساسی صورت دادم با آهنگسازی که می‌خواستم و هم‌عقیده بودم توانستم کار کنم. کاری را درست کردم که خودمان راضی بودیم. تمام افرادی که گوش کردند از کار راضی بودند و مردم و کسانی که مرا می‌شناسند از این آلبوم رضایت کامل دارند و به من تبریک می‌گویند.

● آیا ارشاد کارهای شما چه در شعر و چه در آهنگ را تغییر داده است؟


▪ به هر حال یکسری اصلاحاتی صورت گرفت و آنها به ما ابلاغ کردند و ما هم فورا تغییرات را انجام دادیم ولی شکل ساختاری را تغییر نداده است. تنها می‌توانم به قسمتی از شعرها اشاره کنم که تغییر کرده بود ولی در کل همان چیزی بود که ما ارائه کرده بودیم.

● کدامیک از تراک‌‌های آلبوم‌تان بیشتر مورد توجه قرار گرفت؟


▪ آهنگ «نمی‌خواستم» بود که خیلی خوب جواب داد و حتی خود ما هم فکر می‌کردیم که این کار نزد مردم محبوب شود و خودم هم این کار را در آلبوم بیشتر از سایرین دوست دارم و خوشحال هستم مردم هم از این نوع کار استقبال کردند.
چه اقداماتی را انجام دادید که مخالف‌های آلبوم‌تان کمتر شوند و در واقع هواداران بیشتری کسب کنید؟
ما بیشتر به مردمی بودن کار اهمیت می‌دادیم و مسئله دیگر این بود که به حسی بودن توجه خاصی داشتیم و فکر هم می‌کنم با آلبوم‌هایی که در بازار وجود دارد تفاوت‌هایی وجود دارد هم از نوع شعرها و آهنگسازی که به کار کاملا مشهود بود درخصوص اشعار هم باید بگویم که ممکن است شما این احساس را بکنید که اشعار با بقیه کارها کمی متفاوت بود و این به این دلیل است که ما از شاعری استفاده کردیم که برای اولین‌بار بود که حرفه‌ای کار می‌کرد و سن بالایی هم ندارد و تنها ترانه‌هایی که برای ما می‌گفت جدید بود و خودش هم با آنها رابطه داشت به همین دلیل می‌توانست یک کار حسی خوب را به ما بدهد و کلا چه خواننده، ترانه‌سرا و آهنگساز در وهله اول خودش باید ارتباط را برقرار کند و سپس بعد از آن است که مردم با آن ارتباط برقرار می‌کنند ترانه‌هایی هم که برای من می‌آورند اگر ببینم نمی‌توانم با آنها حسی برقرار کنم اصلا کار نمی‌کنم و حتی آهنگساز هم اینگونه است. 

● خودتان در کارهایی که تا به حال عرضه کردید با کدامیک رابطه برقرار کردید و به نوعی در زندگی برایتان اتفاق افتاده است؟


▪ «نمی‌دونم و نمی‌خواستم» را خیلی راضی بودم و خودم توانستم رابطه خوبی با آنها برقرار کنم البته دوستان و هواداران از تراک‌های دیگر هم راضی بودند و هر کس توانسته بود با یکی از این کارها ارتباط برقرار کند. 

● در آلبوم بعدی هم با همین گروه ادامه می‌دهید؟


▪ در حال حاضر استارت آلبوم جدید را زده‌ایم و با همان اکیپ هم مشغول به کار هستیم و چون تیم نتیجه گرفته است و هم با «سعیدحسین» از لحاظ فکری نزدیک هستیم کار آلبوم جدید را با یکدیگر آغاز کردیم.

● همین سبک آلبوم «نیستی تو» را ادامه خواهی داد؟


▪ ما باید کاری انجام دهیم که جدید باشد تا مردم آن را پسند کنند. همین کار بی‌وفا را تغییر دادیم و به سبک روز تبدیل کردیم و خود من کاری شبیه به این آلبوم را ندیده بودم کارهایی مثل تنهایی، نمی‌خواستم، گفتی‌ میای و... که در عین غمناک بودن از ریتمی تند برخوردار است و در کار آلبوم جدید هم، ما همان حسی بودن را لحاظ می‌کنیم. به هر حال از این روش نتیجه گرفتیم و فکر می‌کنم این سبک را توانستیم به وجود بیاوریم. در آلبوم جدید هم قصد داریم کارهایی مثل نمی‌خواستم را تکرار کنیم و تلاش می‌کنیم که یک کار فوق‌العاده قوی را جمع‌آوری کنیم چون آلبوم «نیستی تو» مورد پسند قرار گرفت حتما توقعات در آلبوم بعدی بالا خواهد بود و حتما باید بتوانیم یک کار بهتر ارائه کنیم.


با توجه به اینکه شما با برادر و فامیل مشغول به کار هستید آیا از آنها ایده‌ای در کارهای خود می‌گرفتید؟


من در این آلبوم به هر حال کارها را با سلیقه خودم و آهنگسازم بسته‌ام البته پس از اتمام کار از آنها نظرخواهی می‌کردم و اگر مفید بود در کار استفاده می‌کردم ولی بیشتر خودم و آهنگسازم بودیم که در کار دخالت می‌کردیم.

● سبک کاری که شما اکنون در آن هستید آیا فاخر است یا عام‌پسند؟


▪ بستگی دارد تعریف از موسیقی فاخر چه باشد اکنون موسیقی که ما ارائه می‌دهیم پاپ است و جوری جا افتاده است که موسیقی فاخر حتما باید سنتی باشد ولی ما موسیقی‌‌ای که اکنون کار می‌کنیم باید تمام مردم لذت ببرند و نه‌تنها یکسری افراد خاص.

● برخی از آلبوم‌ها هستند که حتی شما اکنون هم آن را گوش می‌کنید و یک حس خوبی به آدم دست می‌دهد آیا کارهای شما هم اینگونه خواهد بود؟


▪ به عقیده من برخی از موسیقی‌ها هستند که همه نمی‌پسندند حتی اگر فاخر باشد به نظر من مهم مردم عادی هستند. درحال‌حاضر آلبوم من را همه گوش می‌کنند و لذت می‌برند هر جا که بروید این آلبوم به عنوان بهترین بوده است و به عقیده من اینگونه کارها هستند که در ذهن مردم می‌ماند. حتی خود من هم کارهایی دارم که اگر ۱۰ سال دیگر مردم گوش بدهند حتما از شنیدن آن لذت خواهند برد. یک کار خوب زمانی به اوج می‌رسد که مردم با آن خاطره داشته باشند و در واقع بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند و حتی برخی از مردم به من هم گفتند که برخی از کارها می‌تواند ماندگار باشد اما برخی کارها را حتی یک‌بار بیشتر گوش دهی اصلا برای بار دوم نمی‌توانی آن را بشنوی و در کل عقیده دارم اگر یک آلبومی را مردم‌پسند کنند و مورد استقبال قرار گیرد فاخر خواهد بود. 

● فروش آلبوم هم می‌تواند به فاخر بودن کمک کند؟


▪ این مسئله دقیقا نشان می‌دهد که استقبال مردم از این کار خوب بوده و در میان کارهای فاخر قرار دارد. 

● برای بیرون دادن آلبوم چه وسواس‌هایی دارید؟


▪ امسال قصد دارم زودتر آلبوم بدهم و نمی‌خواهم وقفه‌ای باشد. 

● می‌توانید فروش آلبوم را به ما بگویید؟


▪ این مسئله را نمی‌توانم بگویم چون هنوز هم دقیق مشخص نشده است و مجلاتی که تعداد فروش و تیراژ را می‌زنند همه دروغ است و باید بگویم که تنها می‌خواهند برای خواننده حاشیه‌سازی کنند. آنها تنها این قصد را دارند که برخی از کارها را کمرنگ‌ کنند و در واقع نوعی باندبازی وجود دارد. در مورد فروش هم می‌توانم بگویم که در سال ۸۷ موفق‌ترین آلبوم را داشته‌ام و با دوستان و تهیه‌کنندگان که صحبت کردم آنها هم بر این نظر هستند که موفق‌ترین آلبوم سال بوده است و بر این باور هستم که هنوز بسیاری آلبوم را نشنیده‌اند و در آینده می‌توانیم شاهد پیشرفت بیشتری درخصوص آلبوم باشیم.

● برای فروش آلبوم یا حتی واگذاری آن با غلامعلی علمشاهی چگونه به توافق رسیدید؟


▪ اصلا بحث واگذاری مطرح نیست چون ما با یکدیگر کار می‌کنیم و آقای علمشاهی به عنوان مدیرعامل هستند و به نوعی یک همکاری فامیلی در جریان است. پدر بنده هم در این شرکت به همراه آقاغلام هستند و کارها را با یکدیگر پیش می‌برند. 
پس خود شما هم به نوعی یکی از ارکان اصلی هستید و در تصمیم‌گیری‌ها شرکت می‌کنید. 
به هر حال اگر آلبومی برای قرارداد به شرکت بیاید همه با هم فکر می‌کنیم و با خواننده قرارداد امضا می‌کنیم.

● پس با این اوصاف شما می‌دانید آوای نکیسا چگونه توانسته برای افرادی که قبلا غیرمجاز کار می‌کردند و گرفتن مجوز برای آنها مقدور نبود مجوز می‌گیرد؟


▪ ملاحظه کنید تنها ما نیستیم که مجوز گرفتیم محسن چاووشی هم مجوز گرفت.

● مگر از طریق شرکت ما مجوز گرفت؟


▪ ولی این را قبول کنید آوای نکیسا ابتدا شروع به مجوز گرفتن کرد...
کارهای ما خیلی‌وقت بود که در ارشاد بود و زمانی که باید طی می‌کرد را کرد و توانستیم مجوز بگیریم. 

● ولی چگونه آوای نکیسا توانست برای محسن یگانه مجوز بگیرد؟ با توجه به تراکی به نام نفس‌های بی‌هدف که منتقدان زیادی را به همراه داشت...


▪ اگر منظورتان این آلبوم است باید بگویم نباید هیچ برداشت بدی داشته باشیم به عقیده خود من این یک درد و دل با خدا بوده است و در انتها هم می‌گوید که چون با تو هستم پیش کسی سرم را خم نمی‌کنم این دقیقا یک درد و دل بنده با خدای خودش و بحثی هم که مطرح شد آوای نکیسا با باندبازی مجوز می‌گیرد نه اصلا اینگونه نیست. آوای نکیسا همیشه سعی کرده است که در چارچوب قانون حرکت کند و به قوانین ارشاد احترام بگذارد و اگر افراد یا شرکت‌ها نمی‌توانند مجوز بگیرند این را بدانید حتما مشکل دارند. زمانی که اعلام شد کار با شبکه‌های ماهواره‌ای ممنوع است من فورا همکاری را قطع کردم و اجازه ندادم کلیپ‌هایم از شبکه‌ها پخش شود. 
آوای نکیسا همیشه برای گرفتن مجوز مراحل قانونی را طی کرده است و البته چون از اعتبار بالایی برخوردار بوده است توانسته در این زمینه موفق باشد و من فکر می‌کنم چون آوای نکیسا چند کار پشت سر هم داده است باعث شده تا این ذهنیت به وجود آید که شرکت ما با باندبازی کارهای خود را پیش می‌برد اما اینگونه نیست. ما مدت‌ها بود کارهایمان در ارشاد بود و اکنون یک دفعه همه با هم مجوز گرفتند و ما مجبور هستیم هر یک ما ه یا هر دو، سه هفته یک‌بار آلبوم جدید روانه بازار کنیم. 

● فکر نمی‌کنید ارشاد کمی راحت‌تر مجوز می‌دهد؟


▪ ملاحظه کنید در حال حاضر آلبوم‌هایی هم در بازار وجود دارند که مورددار هستند و حتی آوای نکیسا آنها را قبول ندارد اما ارشاد به آنها مجوز داده است و این را هم باید بگویم شرکت‌ ما معتبر است و از سابقه خوبی برخوردار است خواننده‌ها هم مایل هستند با یک شرکت معتبر کار کنند تا در تمام عرصه‌ها بتوانند موفق باشند. 
ارشاد هم حتما این مسائل را در نظر می‌گیرد. اکنون هم اوضاع کمی بهتر از گذشته شده است و بیشتر روی کارها دقت می‌کنند و اگر خواننده ایرادها را برطرف کنند ارشاد به آنها مجوز را می‌دهد. این را هم اضافه کنم که من چند سال است که به ارشاد می‌روم و باید این را بگویم که یکی از سالم‌ترین وزارتخانه‌ها محسوب می‌شود و تک‌تک افرادی که آنجا هستند در تلاش هستند تا بتوانند بهترین خدمت را انجام دهند و اینکه حرف‌هایی که مردم می‌زنند اصلا صحیح نیست. 

● آلبوم خود شما چقدر در ارشاد ماند؟


▪ حدود یک سال مراحل تولید و مجوز گرفتن طول کشید و زمانی که تصمیم گرفتم غیرمجاز کار نکنم تمام سعی و تلاشم را کردم تا بتوانم قانونی کار کنم.

منبع: کارگزاران

/ 0 نظر / 6 بازدید